Äntligen är hösten här
Jobbhösten är igång och vi ser fram emot kommunikationsutbildningar med bland andra SKF Group, Uppsala University,…
Under januari månad har Erik Mattsson utbildat ett par hundra av Transportstyrelsens tjänstemän i kommunikation. I seminariet har vi diskuterat den moderna ämbetsmannarollen – och hur man på ett klokt sätt förenar den med myndighetssveriges krav på att uppfattas som en servicegivare.
Frågorna som diskuterats är bland andra: Hur förhåller man sig till sin kund? Hur är man korrekt men samtidigt empatisk? Hur hanterar men starka känslor? Hur kommunicerar man till människor som inte vill förstå? Och sist men inte minst: Hur övar man vidare för att blir ännu bättre i sin ämbetsmannaroll?
Uppdraget genomförs i samarbete med Talarforum – tack för förtroendet!
Jobbhösten är igång och vi ser fram emot kommunikationsutbildningar med bland andra SKF Group, Uppsala University,…
I chefens uppdrag ligger uppgiften att föra samtal med sina medarbetare. Det kan handla om allt från att framföra kritik till att hålla motiverande samtal eller att medla i konflikter.
Tillsammans med Michael Wolf, vd Swedbank, och Soledad Grafeuille, strateg på arbetsförmedlingen, talade Erik Mattsson till 600 ungdomar under ett helt unikt evenemang som genomfördes i Karlstad den 22 mars.